ramin fallah
مواردی که باید دندانپزشکان و مراجعین در ایام شیوع کرونا به آن تو - Online Business:Earn Free Bitcoin-Mining-Currency Exchange-Buy &
سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مواردی که باید دندانپزشکان و مراجعین در ایام شیوع کرونا به آن تو

با شیوع ویروس کرونا بخش زیادی از توان کادر درمان به مبارزه با آن اختصاص یافت و پذیرش دیگر بیماران تنها محدود به موارد اورژانسی شد. ازآنجایی‌که مراجعه به دندان‌پزشک نیازمند درآوردن ماسک است، ریسک این بیماری در مطب‌‌های دندانپزشکی بالاتر خواهد بود. به همین دلیل دندان‌پزشکان نیز با حذف ویزیت‌‌ها و جراحی‌‌های غیرضروری تنها اقدام به بررسی موارد اورژانسی نموده‌اند. بااین‌حال سرنوشت این بیماری هنوز نامعلوم است و بیماران نمی‌توانند مراقبت‌‌های دهان و دندان خود را به پایان کرونا موکول کنند. به همین دلیل در این مطلب به سراغ ارتباط کرونا و دندان ‌پزشکی رفته‌‌‌ایم تا ببینیم چگونه ‌می‌توان بدون ابتلا به کرونا دندان‌‌های سالمی داشت.

 

آیا مطب دندانپزشکی ایمن است؟

در روزهایی که شیوع ویروس کرونا به اوج خود رسیده است، خروج از خانه به معنای پذیرش ریسک ابتلا به این بیماری است. در مطب دندانپزشکی با برداشتن ماسک این ریسک چندین برابر ‌می‌شود؛ اما این حرف به این معنا نیست که مراجعه به دندانپزشکی به معنای ابتلا به کرونا است. هرچند که کرونا و دندان پزشکی ارتباطی نزدیک با یکدیگر دارند اما با رعایت برخی نکات ایمنی ‌می‌توان میان آن‌‌ها جدایی انداخت.

برای جلوگیری از ابتلای بیماران و پزشکان به کرونا لازم است دندان‌پزشک، دستیاران و منشی‌‌ها همگی باید به‌طور مرتب دست‌‌های خود را بشویند و وسایل را با استفاده از الکل ضدعفونی کنند. به‌علاوه رعایت موارد زیر مطب دندانپزشکی را به مکانی ناامن برای ویروس کرونا و محلی ایمن برای بیماران تبدیل خواهد کرد.

 • تمام سطوح و ابزارها را به‌طور مرتب (حتی در زمان نبود بیمار) ضدعفونی کنید.
 • بین مراجعه دو بیمار؛ ابزارها را تمیز کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز بپوشانید.
 • در صورت امکان برای دو بیمار از ابزارهای یکسان استفاده نکنید.
 • بیش‌ازحد معمول از تجهیزات محافظ استفاده کنید.

علاوه بر این‌‌ها ‌می‌توانید مطب را خلوت نگه داشته و با بیماران خود در تعامل باشید تا از وضعیت سلامت آن‌‌ها آگاه شوید. برای انجام این کار رعایت موارد زیر ضروری است.

میان قرارهای ملاقات فاصله بگذارید.

نسبت به حالت عادی بیماران کمتری را پذیرش کنید تا نیازی به تجمع بیماران در مطب نباشد. همچنین از بیماران بخواهید که درست سروقت در مطب حاضر شوند.

از سلامت بیمار و همراهان اطمینان حاصل کنید.

تا جای ممکن اجازه ندهید که بیمار با خود همراه بیاورد. اما درصورتی‌که امکان این کار وجود نداشت، پیش از قرار ملاقات با بیمار تماس گرفته و از وضعیت سلامت او مطمئن شوید. در این تماس تلفنی از بیمار بپرسید که آیا در چند روز اخیر سفری داشته یا در کنار بیمار مبتلا به کووید 19 بوده است یا خیر؟ پیش از ورود به مطب نیز دمای بدن و دیگر علائم را به‌طور کامل بررسی کنید.

بیماران را ملزم به زدن ماسک کنید.

تا پیش از آغاز فرایند درمان بی بیمار اجازه ندهید که ماسک خود را خارج کند. همچنین از ارائه خدمات به افراد بدون ماسک خودداری کنید.

سالن انتظار را برای حفظ سلامت بیماران آماده کنید.

برای این کار باید صندلی‌‌های سالن را در فاصله‌‌های 1.5 متری قرار داده و آن‌‌ها را به‌طور مرتب ضدعفونی کنید. همچنین وسایلی نظیر مجلات یا اسباب‌بازی‌ها که قبلا برای سرگرم کردن مراجعین قرار داده بودید، جمع کنید.

مواردی که باید پیش از مراجعه به دندانپزشکی به آن‌‌ها فکر کنید.

ویروس کرونا پس از سرفه یا عطسه فرد بیمار در هوا منتشر شده و از طریق تنفس وارد بدن دیگر افراد شده و آن‌‌ها را بیمار می‌کند. علاوه بر این ویروس کرونا در مخاط و بزاق دهان شما نیز حضور دارد. به همین دلیل به‌راحتی ‌می‌تواند دندان‌پزشک شما و وسایلش را آلوده کرده و منتشر شود. چراکه ماندگاری کرونا ویروس جدید بر روی وسایل بیش از دیگر هم‌خانواده‌‌های خود است. به‌علاوه برخی از مطب‌‌های دندانپزشکی ممکن است تجهیزات کافی برای مقابله با این بیماری را نداشته باشند. پس بهتر است پیش از مراجعه به دندانپزشکی درباره جدی بودن مشکل خود بیشتر فکر کنید.

کدام موارد غیرضروری هستند؟

بسیاری از بیماران نمی‌دانند که دقیقا منظور از موارد اورژانسی و غیراورژانسی چیست. باید بدانید که منظور ما از درمان‌‌های غیرضروری مواردی است که در حال حاضر تاثیری بر سلامت شما نگذاشته و صرفا به‌منظور زیبایی یا اطمینان از سلامت دندان‌‌ها انجام ‌می‌شود. مراجعه به دندانپزشکی برای این موارد تنها باعث شلوغ‌تر شدن مطب‌‌ها شده و ارتباط کرونا و دندان‌ پزشکی را محکم‌تر خواهد کرد. برخی از موارد غیراورژانسی در زیر آورده شده‌اند.

موارد اورژانسی کدم‌اند؟

به‌طورکلی مواردی که تهدیدی برای سلامت شما بوده یا با درد شدید و احتمالا عفونت همراه هستند، موارد اورژانسی تلقی شده و باید به‌سرعت درمان شوند. بااین‌حال تصمیم قطعی درباره اورژانسی بودن یا نبودن هر مورد بر عهده دندان‌پزشک است. برخی از مواردی که نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشکی دارند عبارت‌اند از:

 • درد جدی و غیرقابل‌تحمل (معمولا همراه با عفونت)
 • خونریزی بدون وقفه
 • وجود زخم‌‌های مشکوک در دهان که نیاز به نمونه‌برداری دارند.
 • تورم دهان، لثه، صورت یا گردن
 • دندان‌‌های شکسته که باعث ایجاد درد یا آسیب در بافت‌‌ها شوند.
 • مراقبت‌‌های پس از جراحی که خودتان نمی‌توانید انجام دهید.
 • مشکلات جدی مانند سرطان
 • مشکل در دندان‌‌های مصنوعی
 • مراقبت از ارتودنسی دندان
 • آسیب ناگهانی در اثر ضربه

 

کلام آخر

اگر هنوز هم درباره اورژانسی بودن مورد خود شک دارید، بهتر است پیش از مراجعه به مطب با دندان‌پزشک مشورت کنید. فراموش نکنید که کرونا و دندان‌ پزشکی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی ‌می‌توانند خطرناک باشند. پس بهتر است درصورتی‌که علائمی نظیر تب، سرفه و تنگی نفس دارید، به دندان‌پزشک خود اطلاع دهید. به‌علاوه اگر در کمتر از 2 هفته گذشته با بیماران کرونایی در تماس بوده‌اید دندان‌پزشک را مطلع کنید. چراکه ممکن است در آن زمان شما ناقل ویروس بوده و آن را به دیگران منتقل کنید.